TAGS: clublecturascoalagropeni

„Hrana pe care mi-o oferă lectura îmi este la fel de indispensabilă ca și aceea materială. Resimt fiecare zi fără o carte ca pe o zi pierdută…Nu mă pot închipui fără să țin o carte în mână.” ( Nicolae Manolescu- „ Viață și cărți”)
Clubul de lectură își propune cultivarea gustului pentru lectură și stimularea gândirii critice, autonome și reflexive a elevului.
Elevii clasei a VII-a A, de la Școala Gimnazială Gropeni, coordonați de doamna profesor Leahu Mioara, au desfășurat activități transdisciplinare în lunile noiembrie- decembrie 2022, din domeniul matematicii, fizicii, literaturii române si educației plastice, pentru a realiza proiectul „Cartea ca un fluture”.

Din cărțile preferate, au extras citate pe care le-au transcris și le-au introdus în coperțile de caiete, din care a fost realizat Bradul lecturilor.